20021111-00012T9LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
20021111-00012T9LF
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 12POS 1.27MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series Minitek127® 1.27mm
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Package Tube
Overall Contact Length 0.309" (7.86mm)