20021111-00016T8LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
20021111-00016T8LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 16POS 1.27MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Contact Shape Square
Series Minitek127® 1.27mm
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Tube
Overall Contact Length 0.309" (7.86mm)