20021321-00088D4LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
20021321-00088D4LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN RCPT 88POS 0.05 GOLD SMD
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.177" (4.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Positions 88
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Contact Shape Square
Series Minitek127® 1.27mm
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)