20021512-00012T4LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
20021512-00012T4LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 12POS 1.27MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.201" (5.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Minitek127® 20021512
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)