20021521-00040D1LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
20021521-00040D1LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot, Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series Minitek127® 20021521
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)