20021611-00010T1LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
20021611-00010T1LF
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 10POS 1.27MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.327" (8.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series Minitek127® 20021611
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)