20021612-00068T4LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
20021612-00068T4LF
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 68POS 1.27MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 68
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Series Minitek127® 20021612
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)