20021621-00050C4LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
20021621-00050C4LF
Beschreibung:
1.27MM BTB
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.327" (8.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating 100.0µin (2.54µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Minitek® 1.27mm
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)