28-651000-11-RC
Aries Electronics
Produkt-Nr.:
28-651000-11-RC
Hersteller:
Aries Electronics
Beschreibung:
SOCKET ADAPTER SSOP TO 28DIP 0.6
Benutzer handbuch
Contact Finish - Mating -
Operating Temperature -
Contact Material - Post Brass
Housing Material -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1 A
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Convert To (Adapter End) DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Board Material FR4 Epoxy Glass
Series Correct-A-Chip® 651000
Contact Finish - Post Gold
Mfr Aries Electronics
Number of Pins 28
Termination Post Length 0.145" (3.68mm)
Features -
Contact Material - Mating -
Pitch - Mating 0.026" (0.65mm)