3408-5302-UG
3M
Produkt-Nr.:
3408-5302-UG
Hersteller:
3M
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.340" (8.64mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps) 1.75A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot, Mounting Flange
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Long
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Shape Square
Series 3000
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.112" (2.84mm)