510DX158M025ER2D
Vishay Sprague
Produkt-Nr.:
510DX158M025ER2D
Hersteller:
Vishay Sprague
Beschreibung:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.049 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 97mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Series 510DX
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.009 A @ 40 kHz
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 1500 µF
Package Bulk
Impedance 40 mOhms