515D227M160FR6AE3
Vishay Sprague
Produkt-Nr.:
515D227M160FR6AE3
Hersteller:
Vishay Sprague
Beschreibung:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series 515D
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 816 mA @ 10 kHz
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 220 µF