540-AG10D-ES
TE Connectivity AMP Connectors
Produkt-Nr.:
540-AG10D-ES
Beschreibung:
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Benutzer handbuch
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material - Post Brass
Housing Material -
Contact Finish Thickness - Mating -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Number of Positions or Pins (Grid) 40 (2 x 20)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post -
Series 500
Type DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Contact Finish - Post -
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Features Closed Frame
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Resistance 10mOhm