55508-046LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
55508-046LF
Beschreibung:
CONN RCPT 46POS 0.079 GOLD SMD
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.091" (2.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Contact Finish Thickness - Mating 1.97µin (0.050µm)
Current Rating (Amps) 2A
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Industrial, Medical
Number of Positions 46
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)