57102-G08-15LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
57102-G08-15LF
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 30POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Applications -
Number of Positions 30
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Shrouding Unshrouded
Package Box
Overall Contact Length 0.335" (8.51mm)