57102-S02-25
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
57102-S02-25
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.079" (2.00mm)
Applications -
Number of Positions 50
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.234" (5.94mm)