67996-810-100030LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
67996-810-100030LF
Beschreibung:
CONN HEADER VERT
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 15.0µin (0.38µm)
Contact Shape Square
Series BERGSTIK® II
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold or Gold, GXT™
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.095" (2.41mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bag
Overall Contact Length 0.425" (10.80mm)