69167-305HLF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
69167-305HLF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
FRICTION LATCH HEADER SR-VERT.
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.386" (9.80mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 5
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Mini-PV™, Basics+
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Shrouded - 2 Wall
Package Bulk
Overall Contact Length 0.465" (11.81mm)