69913-110LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
69913-110LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
1X8 R/A HDR
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.320" (8.13mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VDC
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 30.0µin (0.76µm)
Contact Shape Circular
Series LATCH-N-LOK™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold, GXT™
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)