69916-001LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
69916-001LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.500" (12.70mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.275" (6.99mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series BergCon®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.103" (2.62mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Tray
Overall Contact Length 0.555" (14.10mm)