6FC53-63/TABS
Carling Technologies
Produkt-Nr.:
6FC53-63/TABS
Beschreibung:
SWITCH TOGGLE
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -17.8°C ~ 65.6°C
Bushing Thread 15/32-32
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Standard Round
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.70mm Dia
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit SPDT
Actuator Length 14.28mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series F
Switch Function Mom-Off-Mom
Voltage Rating - AC 125 V