86130402114355LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
86130402114355LF
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.693" (17.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold-Palladium
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Long
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Gray
Contact Length - Post 0.171" (4.35mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Tray
Overall Contact Length 0.713" (18.10mm)