861400102LO10LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
861400102LO10LF
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.200" (5.08mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 1000V
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.276" (7.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)