86453-018LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
86453-018LF
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 18POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.165" (4.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 18
Series Minitek®
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)