929715-01-11-EU
3M
Produkt-Nr.:
929715-01-11-EU
Hersteller:
3M
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Series 929
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.528" (13.42mm)