929815-01-11-I
3M
Produkt-Nr.:
929815-01-11-I
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.115" (2.92mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.093" (2.36mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Series 929
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.303" (7.70mm)