TE Connectivity AMP Connectors
Produkt-Nr.:
963578-1
Hersteller:
Paket:
-
Charge:
-
Datenblatt:
-
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 39POS 5MM
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Bitte senden Sie RFQ, wir werden sofort antworten.

| Insulation Height | 1.005" (25.53mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | 14VDC |
| Contact Finish Thickness - Mating | 78.7µin (2.00µm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Contact Type | Tab |
| Material Flammability Rating | - |
| Product Status | Obsolete |
| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Contact Material | Copper Zinc |
| Connector Type | Plug |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.197" (5.00mm) |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Rows | 2 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 39 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Fastening Type | - |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Shape | Rectangular |
| Series | Junior Timer |
| Row Spacing - Mating | 0.197" (5.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Insulation Color | Black |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Mated Stacking Heights | - |
| Shrouding | - |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | - |
| Base Product Number | 963578 |