Zuhause / Single IGBTs / APT15GT120BRDQ1G
minImg
APT15GT120BRDQ1G
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
APT15GT120BRDQ1G
Paket:
TO-247 [B]
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IGBT 1200V 36A 250W TO247
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 800V, 15A, 5Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 585µJ (on), 260µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 36 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 10ns/85ns
Supplier Device Package TO-247 [B]
Current - Collector Pulsed (Icm) 45 A
Series Thunderbolt IGBT®
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.6V @ 15V, 15A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 105 nC
Power - Max 250 W