AUIRFP4004
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
AUIRFP4004
Paket:
TO-247AC
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 40V 195A TO247AC
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8920 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 330 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 195A, 10V
Supplier Device Package TO-247AC
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 380W (Tc)
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 195A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V