AZ2100-1C-15DF
American Zettler
Produkt-Nr.:
AZ2100-1C-15DF
Hersteller:
American Zettler
Beschreibung:
40A POWER RELAY
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 58.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 256 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.5 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ2100
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 15VDC
Must Operate Voltage 11.25 VDC