AZ2100-1C-70D
American Zettler
Produkt-Nr.:
AZ2100-1C-70D
Beschreibung:
40A POWER RELAY
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 12.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 5.5 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 7 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 70VDC
Must Operate Voltage 52.5 VDC