AZ2100-1CE-24DF
American Zettler
Produkt-Nr.:
AZ2100-1CE-24DF
Beschreibung:
40A POWER RELAY
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 36.4 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 660 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC