AZ2100-1CE-48D
American Zettler
Produkt-Nr.:
AZ2100-1CE-48D
Beschreibung:
40A POWER RELAY
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 18.8 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.56 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC