AZ21501-1AET-48DEF
American Zettler
Produkt-Nr.:
AZ21501-1AET-48DEF
Hersteller:
American Zettler
Beschreibung:
50A POWER RELAY
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 19 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.536 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ21501
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC