AZ21501-1C-48DE
American Zettler
Produkt-Nr.:
AZ21501-1C-48DE
Beschreibung:
50A POWER RELAY
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 19 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.536 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ21501
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC