BSC042N03ST
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
BSC042N03ST
Paket:
PG-TDSON-8-5
Beschreibung:
MOSFET N-CH 30V 20A/50A TDSON
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3660 pF @ 15 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 5 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 50A, 10V
Supplier Device Package PG-TDSON-8-5
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 50µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) -
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta), 50A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V