BUK6212-40C,118-NEX
Nexperia USA Inc.
Produkt-Nr.:
BUK6212-40C,118-NEX
Hersteller:
Nexperia USA Inc.
Paket:
DPAK
Beschreibung:
MOSFET N-CH 40V 50A DPAK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33.9 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.2mOhm @ 12A, 10V
Supplier Device Package DPAK
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 80W
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Nexperia USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Ta)
Vgs (Max) ±16V