BUK961R5-30E,118
NXP USA Inc.
Produkt-Nr.:
BUK961R5-30E,118
Hersteller:
NXP USA Inc.
Paket:
D2PAK
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14500 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 93.4 nC @ 5 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.3mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package D2PAK
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Series TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 324W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr NXP USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Vgs (Max) ±10V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V