BZG05B5V1-HE3-TR3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Produkt-Nr.:
BZG05B5V1-HE3-TR3
Paket:
DO-214AC
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Benutzer handbuch
Operating Temperature 150°C (TJ)
Tolerance ±1.96%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 1.5 V
Series Automotive, AEC-Q101, BZG05B
Package / Case DO-214AC, SMA
Power - Max 1.25 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms