BZX84-C6V2/LF1VL
NXP USA Inc.
Produkt-Nr.:
BZX84-C6V2/LF1VL
Hersteller:
NXP USA Inc.
Paket:
SOT-23 (TO-236AB)
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
DIODE ZENER 6.2V 250MW TO236AB
Benutzer handbuch
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23 (TO-236AB)
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 250 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms