BZX84B3V6-HE3_A-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Produkt-Nr.:
BZX84B3V6-HE3_A-08
Beschreibung:
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature 150°C (TJ)
Tolerance ±2%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
Series Automotive, AEC-Q101, BZX84
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 300 mW
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms