BZX84C15
Fairchild Semiconductor
Produkt-Nr.:
BZX84C15
Paket:
SOT23-3 (TO-236)
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT23-3 (TO-236)
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 10.5 V
Series -
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 300 mW
Mfr Fairchild Semiconductor
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Package Bulk
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms