BZX84C6V8
Fairchild Semiconductor
Produkt-Nr.:
BZX84C6V8
Paket:
SOT-23-3
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
DIODE ZENER 6.8V 250MW SOT23-3
Auf Lager : 49115
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V
Series -
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 250 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Fairchild Semiconductor
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Package Bulk
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms