E36D161HPN272MA79M
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
E36D161HPN272MA79M
Beschreibung:
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.26 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 57.4mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.964 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2700 µF