E36D161HPN333MEE3U
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
E36D161HPN333MEE3U
Beschreibung:
CAP ALUM 33000UF 20% 160V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 29.02 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.2mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 40.628 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 33000 µF