E36D401LGN822MFD0M
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
E36D401LGN822MFD0M
Hersteller:
Chemi-Con
Beschreibung:
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.500" Dia (88.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13.82 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U36D
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 19.348 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 8200 µF