E36D501LGC562MFD0U
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
E36D501LGC562MFD0U
Beschreibung:
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.157" (131.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.35 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 92mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.29 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 5.6 mF