E37F351CPN392MDA5M
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
E37F351CPN392MDA5M
Hersteller:
Chemi-Con
Beschreibung:
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.7 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U37F
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 17.7 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3900 µF