E37L401CSS472MEA5U
Chemi-Con
Produkt-Nr.:
E37L401CSS472MEA5U
Beschreibung:
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 13000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.3 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4.7 mF