FCH150N65F-F155
Fairchild Semiconductor
Produkt-Nr.:
FCH150N65F-F155
Paket:
TO-247 Long Leads
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, N
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3737 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 94 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 12A, 10V
Supplier Device Package TO-247 Long Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.4mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Series SuperFET® II
Power Dissipation (Max) 298W (Tc)
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V